O stanici Davis

Poloprofesionální meteostanice od firmy DAVIS již lze opravdu považovat za špičkové poloprofesionální produkty a to nejen z hlediska marketingového, ale hlavně z hlediska použitelnosti v praxi. Oproti svým konkurentům, jenž se taktéž honosí přívlastkem poloprofesionální meteostanice, jsou tyto stanice vyráběny přímo v USA a ne v Číně. Při samotné výrobě se nešetřilo na žádném materiálu a měřící senzory opravdu dosahují výrobcem deklarovaných kvalit.

Bezdrátová verze Vantage Pro 2 patří k oblíbeným produktům z nabídky americké firmy DAVIS jenž má za sebou více než 30letou historii. Tento model obsahuje bezdrátovou integrovanou senzorovou jednotku (Integrated Sensor Suite – ISS) skládající se ze srážkoměru, anemometru s 12 metrovým kabelem (lze prodloužit až na 73 m) pro připojení k ISS, senzorů teploty a relativní vlhkosti vzduchu umístěné v aspiračním radiačním štítu napájeném solárním panelem, UV senzoru a senzoru solární radiace. Dále v balení najdete hlavní konzoli, AC adaptér, záložní baterii a podrobné manuály v češtině na přiloženém CD včetně posledního firmwaru.

Jaké přednosti má aktivní 24 hod. aspirační štít s větráčkem oproti klasickému pasivnímu radiačnímu štítu se můžete dočíst v dobře zpracované studii.

Existuje podobná varianta této stanice, výrobcem označovaná jako Vantage Pro 2 bezdrátová verze s 24 hod. aspiračním štítem – model 6153, jejíž součástí není UV čidlo, senzor solární radiace a montážní podložka pro tyto senzory. Pokud potřebujete jen jeden typ senzoru, pak lze zakoupit stanici bez těchto senzorů a daný typ senzoru přikoupit.

Data z ISS jsou přenášena bezdrátově (ve volném prostranství při přímé viditelnosti až na 300 m) a zobrazují se na displeji přijímací konzoly Vantage Pro. Konzoli je možné po dokoupení dataloggeru (není v základní výbavě meteostanice) napojit na PC a pomocí přiloženého programu WeatherLink data dále zpracovávat. Datalogger umí uložit data dle nastaveného intervalu (1, 5, 10, 15, 30, 60 nebo 120 minut) až za 6 měsíců. V programu WeatherLink si můžete nastavit zda se data mají stahovat do PC v určitých intervalech nebo automaticky. Samozřejmostí je pak i export dat na internet. Meteostanice Vantage Pro 2 patří také mezi podporované stanice METEOserveru.

Velký a přehledný LCD displej hlavní konzole (9 x 15 cm) zobrazuje všechny důležité údaje jako jsou rychlost a směr větru (plus 10minutové průměry směru větru za posledních 60 minut), předpověď počasí, ikonku fáze měsíce, čas a datum, venkovní teplotu a vlhkost, aktuální hodnotu atm. tlaku, vnitřní teplotu a vlhkost, wind chill hodnotu, rosný bod, teplotní index, množství srážek za den, intenzitu srážek a graf zvolené veličiny. Na spodním řádku displeje může být zobrazeno přes 100 různých textových informací (pokud si uživatel nahraje nejnovější firmware, tak jsou tyto informace dostupné i v češtině). Displej má možnost celoplošného oranžového podsvícení. Jak se konzola ovládá si můžete vyzkoušet na ukázkové animaci.

Ke všem modelům Vantage Pro 2 lze přikoupit vyhřívání srážkoměruvenkovní kryt konzole, přídavné solární napájení pro stanici, instalační stožár– velmi kvalitní trojnožka upravená galvanickým zinkem či dataloggery s možností připojení buď do PC pomocí USB či sériového portu (RS232) a nebo rovnou do počítačové sítě pomocí Ethernet portu.

Oproti konkurenci maji meteostanice Vantage Pro 2 možnost nastavení zeměpisné šířky a délky, možnost dokalibrace většiny senzorů (i když z výroby jsou samozřejmě nastaveny co nejpřesněji), grafické znázornění průběhu vnitřních či venkovních teplot a vlhkostí, hodnot atm. tlaku, množství srážek a to za posledních 24 hodin, 24 dnů či 24 měsíců. Konzole Vantage Pro 2 zaznamenává u mnoha hodnot minima a maxima v průběhu různých časových period: dny, měsíce, roky. Rovněž lze na konzoli nastavit přes 30 různých alarmů.

Uvažujete-li o sledování a měření meteorologických dat opravdu vážně a chcete-li si pořídit kvalitní meteostanici, pak meteostanice DAVIS jsou tou správnou volbou. Kompletní sortiment firmy DAVIS si můžete prohlédnout v našem přehledovém elektronickém katalogu.

Technické parametry:

POPIS SENZOR ROZLIŠENÍ ROZSAH PŘESNOST (±)
Barometrický tlak umístěn v konzole 0.1 hPa 880 – 1080 hPa 1.0 hPa
Výpar senzor solární radiace,
ISS, anemometr
0.2 mm denní: 0 – 999.9 mm
měsíční a roční:0 – 1999.9 mm
větší z 5% nebo 0.25 mm
Vnitřní relativní vlhkost umístěn v konzole 1 % 10 – 90 % 3 %
Venkov. rel. vlhkost, přídavný senzor relativní vlhkosti ISS nebo stanice pro měření teploty a relativní vlhkosti 1% 0 – 100% 2% v celém rozsahu
Rosný bod ISS 1 °C -76 až + 54 °C 1.5 °C
Denní srážky ISS 0.2 mm do 999.9 mm větší ze: 4% nebo 1 překlopení mechanismu
Měsíční a roční srážky ISS 0.2 mm do 1999.99 mm
1 mm nad 2000 mm
do 19 999 mm větší ze: 4% nebo 1 překlopení mechanismu
Intenzita srážek ISS 0.2 mm do 19 999 mm větší z: 5 % nebo 1 mm
Solární radiace * senzor solární radiace 1 W/m2 0 až 1800 W/m2 5 %
Vnitřní teplota umístěn v konzole 0.1 °C 0 až +60 °C 0.5 °C
Venkovní teplota ISS 0.1 °C -40 až +65 °C 0.3 °C
Přídavný senzor teploty stanice pro měření teploty a relativní vlhkosti, teplotní sonda 0.5 °C -40 až +65 °C 0.3 °C
UV Index * UV senzor 0.1 0.4 až 16 5 %
UV dávka * UV senzor 0.1 do 20 MED
1 nad 20 MED
0 až 199 MED 5 %
Směr větru anemometr 1 ° 0 až 360 ° 7 °C
Větrná růžice anemometr 22.5 ° 16 pozic na růžici třetina pozice
Rychlost větru anemometr 0.5 m/s 0.5 až 67 m/s větší z: 5% nebo 1 m/s

* – tyto senzory má v příslušenství pouze Plusová verze stanice Davis Vantage Pro 2, tj. model 6163

METEOserver METEOSILVER-DC01 je univerzální miniaturní zařízení (navazuje na své předchůdce METEOiCONNECT, METEOPLUG, METEONSLU2), které dokáže nahrávat meteorologická data z meteostanice (např. Davis VP2Ventus 928Garni 1080, WXR LM2, TFA 35.1075 NEXUS či Oregon scientific WMR 200), tyto data dále zpracovávat, vytvářet uživatelský nadefinované grafy a ty pak nahrávat přes FTP na webový server.

Navíc METEOserver umí nahrávat data do celosvětových meteo sítí, případně exportovat získaná data do formátu čitelného programem PC-Wetterstation (WSWIN) nebo Weather Display. METEOserver jednoduše umí poskytnout kompletní internetové služby všem zájemcům o on-line provoz svých meteostanic na internetu. V tuto chvíli jsou podporovány tyto meteostanice: WXR, WXR-LM, WXR-LM2, Ventus 831, Ventus 928, TFA 35.1049 Matrix II (přes převodník USB-RS232), TFA 35.1075 NEXUS, TFA 35.1095 SINUS, Oregon scientific WMR-918N, WMR-928(NX), WMR-968, WMR-100, WMR-200, WMRS-200, RMS-300, Davis Vue, Davis Vantage Pro 2, Vantage Pro 1 (potřeba Firmware „B“) přes RS232, USB a TCP/IP nebo Viking 02041, 02043, 02047, 02049, Garni 1080 a Garni 857.

Z hlediska hardwaru je METEOserver zařízení NAS server se speciálním firmwarem. V něm je instalován disk (SSD disk – 32GB), na které se nachází aplikační část meteohub. Tato aplikace pak dokáže komunikovat s výše uvedenými meteostanicemi, stahovat a ukládat získaná meteodata. Uživatel si může vytvářet libovolné grafy sledovaných veličin a tyto grafy pak nechat uploadovat přes FTP na web. Identifikace stanice a přístupové heslo je možné nakonfigurovat pomocí webového rozhraní (vše v češtině), síťové nastavení je automaticky detekováno (DHCP). Při dokoupení USB Wi-Fi adaptéru je možné připojit METEOserver do sítě přes Wi-Fi.

Správa METEOserveru probíhá přes webové rozhraní a v českém jazyce. Je možné si zde nadefinovat libovolné grafy a tyto grafy si pak nechat exportovat či zasílat na nastavený FTP server. METEOserver umí exportovat také data pro Weather Display LIVE, Weather Display nebo PC-Wetterstation. Ukázku WD LIVE spolu s meteo vývěskou najdete na naší testovací stránce.

METEOserver METEOSILVER-DC01 vyznačuje nízkou spotřebou el. energie 5W). Uživatelé si mohou data exportovat v libovolně nastavitelných intervalech do XML, TXT souboru a uploadovat na FTP server pro další zpracování. METEOserver METEOSILVER-DC01 dokáže vytvářet grafy teplot, vlhkostí, směru a rychlostí větru, atmosférického tlaku, množství srážek a tyto grafy uploadovat na web.

Kromě toho je možné meteo data zobrazovat ve flashové aplikaci DASHBOARD, kterou si mohou uživatelé umístit na svůj web a všichni návštěvníci tak mohou sledovat aktuální stav počasí.

METEOserver METEOSILVER-DC01 navíc dokáže přeměnit vaši meteorologickou stanici na inteligentní zařízení připojitelné do internetu, a s kterou můžete zasílat aktuální data přímo do různých meteosítí jako je např. WeatherUnderground.comWeatherBug či Citizen Weather Observer Program (CWOP) .

Balení obsahuje meteoserver METEOSILVER-DC01 se zabudovaným 32GB SSD diskem s předinstalovaným ovládacím softwarem, ethernetový kabel, napájecí adaptér, český návod a USB hub (slouží pro připojení meteostanic, které nemají USB port 2.0). Pozor: součástí není licence na flash aplikaci Weather Display LIVE. Tato aplikace je plně funkční, avšak přes celou plochu je zobrazen nápis EVALUATION VERSION.

Aplikace Weather Display Live vznikla původně jako jakási nadstavba pro meteo software Weather Display od Novozélandského autora Briana Hamiltona. Jejím účelem je umožnit shlédnout vaše meteorologická data v skoro reálném čase na internetu. POZOR: tato aplikace nemůže být provozována bez dat dodávaných programem Weather Display či meteoserverem METEOSILVER-DC01. Vaši známí se tak mohou jednoduše přesvědčit o tom, jaké je počasí u vás a mohou být třeba na druhé straně zeměkoule.

Weather Display Live využívá technologie Adobe ® Flash ® pro nepřetržité aktualizace zobrazení všech informací o počasí. Můžete si vybrat, jaké informace o počasí si chcete nechat zobrazit, v jaké formě a můžete zvolit jednotky pro zobrazení. Flashová technologie je dle posledních statistik podporována 98% všech počítačů na světě a flashový prohlížeč je zdarma. Vše co potřebujete jsou pouze Vaše internetové stránky, aplikaci WDL nahrát přes FTP server, stejně jako aktuální meteodata z programu Weather Display, na Váš web a můžete začít. Není žádný požadavek na server, skriptovací jazyk či databázi – je to opravdu jednoduché.

Jak aplikace vypadá a jak se s ní pracuje se můžete sami přesvědčit na naší speciální stránce.

Funkce zahrnují:

 • Animované ukazatele větru, sluneční aktivity, deště, vlhkosti, oblačnosti atd.
 • Grafy měřených hodnot s automatickými měřítky
 • Barevné změny teplot, UV záření, solárních měřidel
 • Uživatelsky nakonfigurovatelné jednotky měření a obnovovací frekvence
 • Grafy v reálném čase pro rychlost, směr větru a wind chill hodnotu
 • Grafy rychlosti větru, deště, tlaku, teploty a vlhkosti za poslední hodinu, den, měsíc
 • Celkem je k dispozici 33 grafů
 • Absolutní rekordy pro daný měsíc, rok a od začátku měření
 • Blesková aktivita
 • Integrace s Boltek detektorem blesků Astrogenic’s Nexstorm nebo Aninoquisi’s Lightning 2000, pokud jste Nexstorm uživatele, pak máte možnost nechat si zobrazit živé blesky na webu téměř v reálném čase
 • Aktuální předpověď, pokud používáte Davis VP nebo pro ruční zadání
 • Multijazyková verze – v současné době je k dispozici 19 jazyků včetně češtiny
 • K dispozici je volba různých nástrojů pro teploty, vítr, déšt a tlak.
 • Uživatel má možnost si rozhodnout, která čidla si nechá zobrazit a v jaké velikosti a poloze
 • Je možné na jednom webu si nechat zobrazit více instancí této aplikace s různými nastaveními.
 • MesoMap lite
 • Ve verzi Premium je možno editovat texty
 • U každého měřícího nástroje je možné zobrazit různé hypertextové odkazy
 • Animovaný ukazatel aktualizace měřených dat
 • Uživatel si může navolit velikost displeje, barvu či obrázek na pozadí
 • Ve verzi Premium je možné použít vlastní ikonky
 • Do stránky či do samostatného okna je možné vložit také obrázek z webkamery
 • Video přehrávání flv souborů
 • Snadná uživatelská konfigurace pomocí WDL configurátoru, jenž je 64 bitový
 • Licence je vázána na doménu 3. řádu (je tedy rozdíl mezi http://www.domena.cz a http://meteo.domena.cz) a je celoživotní
 • Pokud byste chtěli přejít na verzi Premium, zvolte při vkládání do košíku verzi Upgrade

Weather Display Live Premium

WDL aplikaci je možné zakoupit také jako verzi „Premium“, jenž má několik odlišností od standardní verze. Jestliže si chcete upravit WDL více, tak aby lépe zapadla do stávajícího designu vašeho webu či chcete odstranit veškeré reference na Weather Display Live, pak je verze „Premium“ přesně pro vás.

 • Ikony – ve verzi Premium můžete použít vlastní ikony místo standardních, jenž jsou zabudovány přímo v aplikaci WDL. Aktuálně je k dispozici 16 ikonek, jenž můžete nahradit svými v jednom z těchto formátů – gif, jpeg, png, swf, atd.
 • Ciferníky – ve verzi Premium můžete nastavit libovolné barvy pro ručičky a ciferníky
 • Styl textů – ve verzi Premium můžete nastavit barvu, styl, pozadí pro většinu textů a to pomocí css stylů
 • Plná kontrola – ve verzi Premium můžete odstranit odkaz na Weather Display Live web (ideální pro firemní weby)